Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy potrzebne pozwolenie budowlane, gdy obiekt pełni różne funkcje

17 września 2019 | Dobra Administracja | Tomasz Duchniak

Pozwolenie na budowę dla obiektu budowlanego wymagane jest także wtedy, gdy obiekt ten pełni różne funkcje, a dla realizacji choćby jednej z tych funkcji przepisy nakładają obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę.

Takie wnioski wynikają z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 czerwca 2019 r., sygn. II OSK 1513/18, w którym NSA oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 stycznia 2018 r., sygn. akt VII SA/Wa 776/17, w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.

PINB: to ściana oporowa

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym. Właściciele nieruchomości wykonali na jej terenie w latach 1986-1988 mur z cegły klinkierowej. W sprawie zgodności z prawem wybudowania tego muru postępowanie wszczął powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (PINB). Właściciele nieruchomości tłumaczyli, że mur ten pełni funkcję ogrodzenia, na które nie było w dacie jego wykonania, ani nadal nie jest wymagane pozwolenie na budowę. PINB w oparciu o przedstawioną ekspertyzę ustalił, że mur ten, z uwagi na różnicę w poziomach terenu, pełni w istocie funkcję ściany oporowej, a zatem konstrukcji zapobiegającej osuwaniu się mas ziemnych.

Ponieważ mur ten wykonano przed 1 stycznia 1995 r., PINB zastosował przepisy ustawy z 24 października 1974 r. – Prawo budowlane w zw. z art. 103 ust. 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, zgodnie z którym przepisu art. 48 – określającego tzw. postępowanie legalizacyjnego – nie stosuje się do obiektów, których budowa została zakończona przed dniem wejścia w życie ustawy (czyli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11460

Wydanie: 11460

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament