Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy rada gminy może skontrolować spółkę komunalną

17 września 2019 | Dobra Administracja | Leszek Jaworski

Komunalne spółki handlowe mogą być kontrolowane przez radę gminy, 
za pośrednictwem komisji rewizyjnej, ponieważ należą one do gminnych jednostek organizacyjnych.

 

Rada gminy kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz pomocniczych (np. sołectw, dzielnic, osiedli). Takie uprawnienie przysługuje jej na podstawie art. 18a ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej usg). A funkcje kontrolne rada wykonuje za pośrednictwem komisji rewizyjnej. Radni wchodzący w jej skład mogą badać dokumentację, zbierać dane i formułować na ich podstawie własne oceny. Wątpliwości rodzi ten przepis w kontekście dopuszczalności przeprowadzania kontroli przez komisję rewizyjną w handlowych spółkach komunalnych, czy w innych podmiotach posiadających osobowość prawną. Kwestię tę rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 sierpnia 2019 r. (sygn. akt I OSK 657/19).

Zlecenie kontroli

Sprawa rozpatrzona przez NSA dotyczyła uchwały rady miasta, która zleciła komisji rewizyjnej przeprowadzenie doraźnej kontroli w miejskich spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Sprawdzona miała być prawidłowość ich funkcjonowania. Wojewoda Lubuski stwierdził nieważność tego aktu. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego podał, że żaden przepis prawa nie uprawnia organów gminy do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11460

Wydanie: 11460

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament