Decyzje środowiskowe: nowe zasady ustalania kręgu stron w postępowaniach
24 września wejdzie w życie nowelizacja przepisów o ocenach oddziaływania na środowisko. Wprowadza ona liczne odformalizowania w procedurze, które nie zawsze są zasadne.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko 19 lipca 2019 r. Ustawa została następnie przyjęta przez Senat bez poprawek i podpisana przez prezydenta pomimo licznych zastrzeżeń formułowanych przez organizacje społeczne, rzecznika praw obywatelskich i polityków opozycji. Zarzuty pod adresem nowych przepisów dotyczyły przede wszystkim ograniczenia członkom lokalnych społeczności możliwości udziału w postępowaniach dotyczących decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Tak jest obecnie
Najwięcej kontrowersji wywołują nowe przepisy określające kto jest stroną w postępowaniach dotyczących decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. To kolejna w ostatnim czasie zmiana tych zasad. Poprzednia regulacja w tym zakresie weszła w życie 1 stycznia 2018 r., a przed tą datą do ustalania kręgu stron stosowało się ogólny przepis art. 28 Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.), zgodnie z którym o statusie strony przesądzał przysługujący danemu podmiotowi interes prawny.
Od 1 stycznia 2018 r. stroną postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wnioskodawca oraz podmiot, któremu przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości znajdującej się w obszarze, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta