Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PiS szafuje nie swoimi pieniędzmi

17 września 2019 | Ekonomia i rynek
źródło: Rzeczpospolita

Partia chce obciążyć kasę państwa na dziesiątki miliardów, ale sporo do realizacji obietnic mają też dorzucić firmy. Anna Cieślak-Wróblewska

 

Po dłuższym oczekiwaniu PiS opublikowało w weekend program „Polski model państwa dobrobytu". Powtórzone tam zostały podstawowe obietnice, jakie politycy składają od początku kampanii wyborczej, choć brakuje oszacowania kosztów ich realizacji. Według wyliczeń „Rzeczpospolitej" chodzi jednak o miliardy złotych.

Kosztowne emerytury

Najdroższymi obietnicami, z punktu widzenia finansów publicznych, wydają się te związane z podwyżką emerytur. Przede wszystkim PiS chce podwyższyć emeryturę minimalną do 1200 zł z obecnych 1100 zł brutto. Skorzystać ma na tym ponad pół miliona osób, co oznacza większe wydatki z publicznych funduszy emerytalnych o ok. 600–650 mln zł rocznie.

Tzw. 13. emerytura ma zostać wprowadzona jako stały element wsparcia, co więcej – podwyższona do 1200 zł brutto począwszy od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11460

Wydanie: 11460

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament