Sprawozdania finansowe w formacie XBRL
Pozwalają one na dostarczenie kompletnych i wiarygodnych informacji, eliminując konieczność ręcznego wprowadzania danych, co w efekcie daje możliwość ich dokładniejszej analizy przez ekspertów na rynkach kapitałowych.
Od 1 stycznia 2020 r. spółki notowane na rynkach publicznych UE będą musiały przygotowywać skonsolidowane sprawozdania finansowe zgodnie z MSR w formacie XBRL. Dla sprawozdawczości finansowej format ten jest tym samym, czym system kodów kreskowych dla produktów. Pozwala on na dokładną identyfikację danych, przypisując do każdej pozycji ze sprawozdania finansowego odpowiednią taksonomię.
Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ang. ESMA, European Securities and Market Authority) w ramach wprowadzania jednolitego elektronicznego formatu raportowego (ang. ESEF, european single electronic format) przygotowała schemat wymaganych odnośników (znaczników, tagów) dla rocznych sprawozdań finansowych. Schemat ten nosi nazwę taksonomii i opiera się przede wszystkim na schemacie sprawozdawczym MSSF opublikowanym przez Fundację MSSF (ang. IFRS Foundation).
Aby ocenić jakość i możliwość aplikacji pierwszego szkicu taksonomii MSSF już w 2017 r. przeprowadzono serię testów na próbce 25 rocznych sprawozdań finansowych. Analiza wyników tych testów wykazała, m.in. że brak w taksonomii pozycji kalkulacyjnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta