Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spór o ekspansję wszechświata

18 września 2019 | Nauka | Paweł Łepkowski
Nowe metody badawcze wskazują, że tempo ekspansji kosmosu jest wyższe niż sądzono
źródło: Shutterstock
Nowe metody badawcze wskazują, że tempo ekspansji kosmosu jest wyższe niż sądzono

Wszechświat nieustannie się rozrasta. Opinie naukowców są jednak coraz bardziej podzielone w kwestii tego, 
jak szybki jest to proces.

W 1929 r. Edwin Hubble odkrył, że galaktyki uciekają we wszystkich kierunkach. Na tej podstawie odkrył, że wszechświat się rozszerza.

Wielu uczonych uważało do niedawna, że tempo ekspansji będzie z czasem maleć za sprawą hamującego wpływu przyciągania grawitacyjnego. Potem odkryto, że proces narasta. Różnice kalkulacji jego tempa dowodzi jedynie jak wiele jeszcze mamy do odkrycia.

Kłótnia w naukowej rodzinie

„Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść" – powiada polskie przysłowie. Pasuje ono doskonale do opisu chaosu, jaki powstał po debacie astrofizycznej zorganizowanej pod koniec lipca br. w kalifornijskim mieście Santa Monica. Zamiast wypracowania wspólnego stanowiska na temat mechanizmu i prędkości rozszerzania się wszechświata, naukowcy podzielili się na zwolenników różnych, konkurencyjnych metod badawczych.

W tej sprawie starło się nawet ze sobą dwóch noblistów. Kosmolog Adam Riess z Space Telescope Science Institute w Baltimore zapytał fizyka cząstek teoretycznych Davida Grossa z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara: Jak on jako fizyk cząstek elementarnych odnosi się do olbrzymiej rozbieżności w wynikach pomiarów tempa rozszerzania się wszechświata zaprezentowanych na konferencji?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11461

Wydanie: 11461

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament