Regulacje tłumią konkurencję w sektorze bankowym
Banki są dziś dużo bardziej stabilne niż przed 2008 r. i nie będą źródłem kolejnego kryzysu finansowego – zapewnia Stephen M. Scherr, dyrektor finansowy banku Goldman Sachs.
W 2016 r. Goldman Sachs wszedł na rynek bankowości detalicznej, konsumenckiej. Nie jest jedynym bankiem inwestycyjnym, który zdecydował się w ostatnich latach na taki krok. To samo zrobił np. Morgan Stanley. Jednocześnie niektóre banki uniwersalne ograniczają swoją działalność inwestycyjną. Co napędza te zmiany modeli biznesowych banków?
W naszym przypadku to była logiczna droga rozwoju. Jako bank inwestycyjny i korporacyjny, zajmujący się także zarządzaniem aktywami, siłą rzeczy mieliśmy styczność z indywidualnymi osobami, szczególnie zamożnymi. Skorzystaliśmy z tego, oferując im usługi bankowe. Zauważyliśmy przy tym, że klienci banków w USA i Wielkiej Brytanii często nie rozumieli oferowanych im produktów, byli onieśmieleni ich nieprzejrzystością. My oferujemy bardzo proste, przejrzyste produkty, dostępne w krótkim czasie na platformie internetowej Marcus.
Planujecie otwierać tradycyjne placówki?
Jako bank inwestycyjny nigdy nie potrzebowaliśmy placówek, teraz także nie planujemy ich otwierać. Bankowością detaliczną zajęliśmy się w XXI w. i nie widzimy powodu, aby cofać się do modelu biznesowego z poprzednich wieków.
W zwrocie banków inwestycyjnych ku bankowości detalicznej jest coś paradoksalnego. Po kryzysie finansowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta