Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskiemu pracownikowi robot niestraszny

18 września 2019 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
źródło: Rzeczpospolita

Nie wierzymy, że maszyny zastąpią człowieka w pracy. Większość z nas nie obawia się postępującego procesu automatyzacji. Czy ten optymizm jest zasadny? A może nie jesteśmy świadomi zagrożeń?

 

Automatyzacja wkracza do coraz większej liczby branż. Sektor finansowy, logistyka, handel, marketing to wiodące sfery technologicznej transformacji. Objawia się ona zastępowaniem dotychczasowych pracowników robotami i cyfrowymi usprawnieniami.

Ale mimo to – jak wynika z raportu ADP „Workforce View in Europe 2019", z którego wnioski „Rzeczpospolita" publikuje jako pierwsza – niemal trzy czwarte (74 proc.) polskich pracowników sądzi, iż nigdy nie zostaną zastąpieni przez maszyny.

Zawody „na wymarciu"

Amazon w USA buduje sieć bezobsługowych sklepów, a w Polsce pierwszą tego typu placówkę bez sprzedawców kilka dni temu w Poznaniu (pod logo Take & Go) uruchomił już startup Surge Cloud. Podobne plany ma Żabka.

Z kolei DHL i UPS prowadzą zaawansowane testy dronów, które miałyby wyręczać kurierów. Wkrótce sztuczna inteligencja (AI) będzie też królować na drogach, zastępując kierowców. Piotr Żółkiewicz, zarządzający funduszem Zolkiewicz & Partners Inwestycji w Wartość FIZ, nie ma wątpliwości, że w perspektywie kilkudziesięciu lat wiele zawodów czeka wymarcie.

– Jednak na ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11461

Wydanie: 11461

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament