Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wszystkie decyzje Komitetu ds. Interpretacji MSSF są wiążące

18 września 2019 | Rachunkowość | Aleksandra Rytko

Polskie firmy sporządzające ustawowe sprawozdania finansowe zgodnie z MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE, muszą stosować standardy MSR/MSSF oraz związane z nimi interpretacje opublikowane w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej.

Wydawcą MSSF, zarówno standardów jak i interpretacji, jest Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (dalej: Rada MSR lub Rada), natomiast w przypadku interpretacji, organem, który je opracowuje (ale nie wydaje) jest Komitet ds. Interpretacji MSSF (dalej: Komitet).

Aktualnie, zbiór rozporządzeń Komisji Europejskiej (dalej: MSSF UE) różni się nieznacznie od MSSF w wersji wydanej przez Radę MSR, przynajmniej w zakresie treści obowiązkowych. Warto wiedzieć, że MSSF wydane przez Radę MSR obejmują w wielu przypadkach także treść nieobowiązkową, czyli niestanowiącą integralnej części standardu bądź interpretacji. Przykładem może być najnowszy MSSF 16, na który w wersji wydanej przez Radę MSR składają się dokumenty obowiązkowe takie jak treść główna standardu oraz załączniki (np. A. Definicje terminów, B. Objaśnienie stosowania), oraz dokumenty nieobowiązkowe jak na przykład Uzasadnienia wniosków czy Przykłady ilustrujące.

Uwaga!

Dokumenty nieobowiązkowe nie wchodzą w zakres procesu wdrożenia w UE, w efekcie nie są uwzględniane w  rozporządzeniach Komisji Europejskiej i tym samym użytkownicy nie dysponują łatwo dostępną i darmową polską wersją tych dokumentów. A szkoda, ponieważ są to często dokumenty bardzo pomocne w  zrozumieniu i właściwym zastosowaniu zasad określonych w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11461

Wydanie: 11461

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament