Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zerowy PIT dla młodych

18 września 2019 | Rachunkowość | Elżbieta Młynarska-Wełpa

Podatnicy mogą korzystać z tej preferencji podatkowej tylko do ukończenia 26. roku życia. Uwzględniając wytyczne ustawodawcy odnośnie do przychodów, do których ma zastosowanie nowe zwolnienie podatkowe, należy pamiętać, że u podatników objętych ulgą podlegają one skali podatkowej dopiero po utracie możliwości korzystania ze zwolnienia.

Znowelizowany na podstawie ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa nowelizująca ustawę pdof) art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT odnosi się do przychodów otrzymanych przez podatników do dnia ukończenia 26. roku życia i obowiązuje od 1 sierpnia 2019 r. Z przepisu tego wynika, że nowe zwolnienie podatkowe ma zastosowanie do przychodów, które spełniają następujące przesłanki:

1)

Są to przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia (jako przychody ze stosunku pracy należy traktować także wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby wypłacane na podstawie art. 92 Kodeksu pracy, nie należy stosować zwolnienia podatkowego do wypłacanych w imieniu ZUS przez pracodawców lub zleceniodawców zasiłków z ubezpieczenia społecznego, gdyż stanowią one przychód z innych źródeł).

2)

Umowa zlecenia, z której rozliczenie osiągniętego wynagrodzenia pozwala na zastosowanie tego nowego zwolnienia podatkowego to umowa cywilno-prawna kwalifikowana jako przychód z działalności wykonywanej osobiście podlegający art. 13 pkt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11461

Wydanie: 11461

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament