Subpartycypacja – skutki podatkowe
Jest to narzędzie umożliwiające pozyskanie środków pieniężnych. W podatku od towarów i usług stanowi usługę, w przypadku której wątpliwości dotyczą możliwości stosowania zwolnienia z podatku. Problematyczne może być w praktyce także określenie podstawy opodatkowania i daty powstania obowiązku podatkowego.
Umowa o subpartycypację jest zdefiniowana w ustawie z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (dalej: ustawa o FI).
Artykuł 183 ust. 4 tej ustawy stanowi, że umową o subpartycypację jest umowa o przekazywanie funduszowi wszystkich świadczeń otrzymywanych przez inicjatora sekurytyzacji lub uprawnionego z sekurytyzowanych wierzytelności z określonej puli wierzytelności lub z określonych wierzytelności. Powinna ona zawierać zobowiązanie tych podmiotów do przekazywania funduszowi:
1) pożytków z sekurytyzowanych wierzytelności w całości;
2) kwot głównych z sekurytyzowanych wierzytelności;
3) kwot uzyskanych z tytułu realizacji zabezpieczeń sekurytyzowanych wierzytelności - w przypadku gdy zaspokojenie się inicjatora sekurytyzacji lub uprawnionego z sekurytyzowanych wierzytelności nastąpiło przez realizację zabezpieczeń.
Umowa o subpartycypację powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności (art. 183 ust. 5 ustawy o VAT).
Umowa nazwana ...
Subpartycypacja rozumiana w ten sposób stanowi jeden z rodzajów sekurytyzacji, operacji finansowej, której istotą jest (w tym przypadku) zamiana wierzytelności na papiery wartościowe.
Sekurytyzacja pozwala na zebranie jednorazowo większej kwoty pieniężnej, w miejsce stopniowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta