Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kasy fiskalne online

18 września 2019 | Rachunkowość | Zespół wFirma.pl

Większość firm funkcjonujących na rynku ma obowiązek mieć kasę rejestrującej, a niektóre branże – kasy online. Ich posiadanie wiąże się z koniecznością dopełnienia określonych formalności oraz obowiązków.

Aktualnie na rynku polskim możliwy jest zakup kasy z elektronicznym zapisem kopii (wydawane są do sprzedaży do 31 grudnia 2022 r.) oraz kasy online (wydane zostały do sprzedaży od 1 maja 2019 r.). Do 31 sierpnia 2019 r. możliwe było jeszcze zakupienie kas z papierowym zapisem kopii.

Przy wyborze kasy należy wziąć pod uwagę, że od 2023 r. każdy podatnik będzie zobowiązany przepisami do wykorzystywania przy rejestrowaniu sprzedaży jednego rodzaju kas – kas online (gdy przestaną obowiązywać przepisy przejściowe wskazane w art. 145b ustawy o VAT). Tylko one spełniać będą bowiem nałożone na mocy art. 111 ust. 3a ustawy o VAT warunki techniczne, np. połączenie z Centralnym Repozytorium Kas. Podkreślić należy, że od maja 2019 roku tylko przy zakupie kasy online możliwe jest odliczenie ulgi na zakup kasy rejestrującej (po spełnieniu pozostałych warunków).

Uwaga!

Przedsiębiorcy, którzy zakupili kasę z papierowym zapisem kopii, mogą ją stosować do momentu zapełnienia pamięci. Natomiast kasę z elektronicznym zapisem kopii podatnik może stosować do momentu jej wyeksploatowania. Przy czym wymienione terminy nie dotyczą podatników wykonujących czynności, dla których wymiana kasy na kasę online jest obowiązkowa we wcześniejszym terminie.

Oprócz zakupu kasy online ustawodawca zezwolił na wynajęcie jej na podstawie pisemnej umowy najmu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11461

Wydanie: 11461

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament