Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus zarobi na darmowych noclegach i transporcie od firmy

18 września 2019 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Wartość ponoszonych przez spółkę kosztów zakwaterowania oraz dowozu dla zleceniobiorców to dla nich przychód podlegający opodatkowaniu.

W 2016 r. spółka wystąpiła o interpretację przepisów o PIT w zakresie obowiązków płatnika. Konkretnie chodziło o rozliczenie zakwaterowania i dojazdu zapewnianych zleceniobiorcom.

Z wniosku wynikało, że spółka jest agencją pracy tymczasowej zawiera z osobami fizycznymi, będącymi cudzoziemcami jak i obywatelami polskimi umowy zlecenia na wykonywanie pracy tymczasowej na rzecz pracodawców (klientów spółki). Projekty dla klientów są realizowane na terenie całej Polski. W celu umożliwienia wykonania obowiązków spółka zapewnia zakwaterowanie. Jednocześnie planuje zapewnienie zleceniobiorcom nieodpłatnego transportu zbiorowego na trasie pomiędzy ich miejscem zakwaterowania a miejscem wykonywania powierzonych zadań.

Podatniczka chciała się upewnić czy wartość zapewnianego nieodpłatnie zakwaterowania oraz transportu zbiorowego będzie stanowić przychód z umowy zlecenia, a tym samym czy powinna jako płatnik potrącić od nich zaliczki na PIT?

Fiskus odpowiedział, że tak. Zauważył, że świadczenia w postaci zapewnienia zleceniobiorcy zakwaterowania, jak również transportu, mają charakter osobisty, niezależnie od celu i okoliczności w jakich zostały poniesione. Fiskus nie zgodził się że wydatki na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11461

Wydanie: 11461

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament