Dokumentowanie WDT bez obaw
Podatnicy mogą dalej stosować przepisy ustawy o VAT, jeśli na ich podstawie są w stanie udowodnić wywóz towarów do innego państwa UE. Krzysztof Wiśniewski Ewelina Jankowska
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje nowy przepis – art. 45a rozporządzenia wykonawczego Rady UE 282/2011, dodany na mocy rozporządzenia zmieniającego nr 2018/1912, który wprowadza wzruszalne domniemanie wywozu towarów na potrzeby uzasadnienia prawa do stawki zero proc. VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Jest on w całości wiążący i bezpośrednio stosowany we wszystkich państwach członkowskich. Wejście w życie rozporządzenia 2018/1912 nie musi jednak prowadzić do zmiany sposobu dokumentowania WDT. Podatnicy mogą dalej stosować przepisy ustawy o VAT, jeśli na ich podstawie są w stanie udowodnić, że nastąpił wywóz towarów do innego państwa UE.
Nowe wymagania
Regulacja unijna, o której mowa wyżej, wyróżnia dwa przypadki, w których przyjmuje się domniemanie, że towary zostały wysłane lub przetransportowane z państwa członkowskiego do miejsca przeznaczenia w innym państwie UE. Ma to znaczenie dla celów stosowania zwolnień z VAT (w Polsce – stawki zero proc.) w ramach transakcji WDT.
Po pierwsze, jeśli to sprzedawca wysyła lub transportuje towary (samodzielnie lub zatrudniając podmiot trzeci), to domniemanie wywozu obowiązuje, jeśli podmiot ten jest w posiadaniu określonych dokumentów, niebędących ze sobą w sprzeczności, które zostały wydane przez dwie różne strony niezależne od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta