Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dokumentowanie WDT bez obaw

27 stycznia 2020 | Podatki i księgowość

Podatnicy mogą dalej stosować przepisy ustawy o VAT, jeśli na ich podstawie są w stanie udowodnić wywóz towarów do innego państwa UE. Krzysztof Wiśniewski 
Ewelina Jankowska

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje nowy przepis – art. 45a rozporządzenia wykonawczego Rady UE 282/2011, dodany na mocy rozporządzenia zmieniającego nr 2018/1912, który wprowadza wzruszalne domniemanie wywozu towarów na potrzeby uzasadnienia prawa do stawki zero proc. VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Jest on w całości wiążący i bezpośrednio stosowany we wszystkich państwach członkowskich. Wejście w życie rozporządzenia 2018/1912 nie musi jednak prowadzić do zmiany sposobu dokumentowania WDT. Podatnicy mogą dalej stosować przepisy ustawy o VAT, jeśli na ich podstawie są w stanie udowodnić, że nastąpił wywóz towarów do innego państwa UE.

Nowe wymagania

Regulacja unijna, o której mowa wyżej, wyróżnia dwa przypadki, w których przyjmuje się domniemanie, że towary zostały wysłane lub przetransportowane z państwa członkowskiego do miejsca przeznaczenia w innym państwie UE. Ma to znaczenie dla celów stosowania zwolnień z VAT (w Polsce – stawki zero proc.) w ramach transakcji WDT.

Po pierwsze, jeśli to sprzedawca wysyła lub transportuje towary (samodzielnie lub zatrudniając podmiot trzeci), to domniemanie wywozu obowiązuje, jeśli podmiot ten jest w posiadaniu określonych dokumentów, niebędących ze sobą w sprzeczności, które zostały wydane przez dwie różne strony niezależne od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11567

Wydanie: 11567

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament