Roboty wymuszą powrót do szkoły
Nowe prognozy dotyczące skutków automatyzacji są optymistyczne dla pracowników, ale i tak oznaczają konieczność zdobycia nowych umiejętności Anita Błaszczak
Do 2030 r., czyli w ciągu dziesięciu lat, miliard osób mają objąć różnego rodzaju kursy i szkolenia, które pozwolą im zdobyć nowe umiejętności niezbędne na współczesnym rynku pracy – taki cel stawia sobie Reskilling Revolution, jedna z inicjatyw ogłoszonych w minionym tygodniu podczas Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos.
Dowodzi to, że przywódcy świata i elita biznesu poważnie zaczynają myśleć o wyzwaniu, jakim jest czwarta rewolucja przemysłowa i rozwój nowych technologii, które rozprzestrzeniają się w każdej dziedzinie życia i w coraz większym stopniu zmieniają – i zmieniać będą – naszą pracę.
Katastrofy nie będzie
W najnowszym badaniu firmy The Boston Consulting Group i sieci firm rekrutacyjnych The Network, które jesienią 2019 r. objęło prawie 370 tys. osób w 197 krajach, 49 proc. ankietowanych (w Polsce 46 proc.) oceniło, że postęp technologiczny silnie wpłynie na charakter ich pracy, wymuszając zdobycie nowych kwalifikacji. – Jeśli chcemy zapewnić ludziom możliwości awansu społecznego, to musimy umożliwić im edukację, zdobycie odpowiednich umiejętności zawodowych –podkreślała Saadia Zahidi, dyrektor zarządzająca WEF, przy okazji ogłoszenia inicjatywy Reskilling Revolution, do której przyłączają się i państwa, i firmy.
Najnowsze analizy podważają katastroficzną prognozę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta