Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po śmierci przedsiębiorcy działalność kontynuuje zarządca sukcesyjny

27 stycznia 2020 | Podatki i księgowość | Monika Pogroszewska

Przedsiębiorstwo w spadku nie płaci podatku za zmarłego. Składa PIT-36LS, uwzględniając tylko dochód od dnia śmierci do końca roku podatkowego.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w  interpretacji z 15 stycznia 2020 r. (0113-KDIPT2-1.4011.508.2019.2.MM) w jaki sposób powinno się rozliczyć przedsiębiorstwo w spadku. Z pytaniem zwrócili się spadkobiercy przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, który zmarł 1 września 2019 r. Żona zmarłego, jako spadkobierca ustawowy, złożyła 11 września 2019 r. do urzędu skarbowego pismo o kontynuowaniu prowadzenia firmy, o którym mowa w art. 12 ust. 1c ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. 17 września 2019 r. przed notariuszem sporządzono akt poświadczenia dziedziczenia, zgodnie z którym spadek nabyli po połowie żona i syn. Tego samego dnia powołali brata zmarłego jako zarządcę sukcesyjnego przedsiębiorstwa w spadku. Został on wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wystąpili o interpretację, by upewnić się co do rozliczenia.

Sukcesja podatkowa

Dyrektor KIS przypomniał, że zasady tymczasowego zarządzania firmą po śmierci właściciela...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11567

Wydanie: 11567

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament