Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Auschwitz: chcemy słuchać ocalałych

27 stycznia 2020 | Kraj
W obchodach weźmie udział ok 200 osób ocalałych z Zagłady
autor zdjęcia: Damian Klamka
źródło: EAST NEWS
W obchodach weźmie udział ok 200 osób ocalałych z Zagłady

Uroczystości rocznicowe nie powinny być wykorzystywane do sporów z Rosją lub rozliczeń – wynika z badań IBRiS. marek kozubal

 

W poniedziałek odbędą się uroczystości związane z rocznicą wyzwolenia przez Armię Czerwoną więźniów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wezmą w nich udział przedstawiciele kilkudziesięciu państw, w sumie ok. 3000 gości.

Organizatorzy zakładają, że przybędzie ponad 200 ocalałych z Holokaustu. I to będzie najważniejsza grupa, zasiądą oni w pierwszym rzędzie w specjalnie wybudowanym namiocie pod bramą do dawnego obozu Auschwitz II-Birkenau. Delegacja ok. 120 osób ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Australii i kilku krajów europejskich przyjedzie do Polski dzięki Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation z Nowego Jorku, której przewodniczy Ronald S. Lauder.

Bez polityki

– Zaplanowane są cztery wystąpienia ocalałych z Auschwitz. W programie nie ma wystąpień politycznych reprezentantów poszczególnych państw. Wszystkich gości powita prezydent RP Andrzej Duda – informuje „Rzeczpospolitą" Bartosz Bartyzel rzecznik Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Zdaniem dr. Piotra Cywińskiego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11567

Wydanie: 11567

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament