Auschwitz: chcemy słuchać ocalałych
Uroczystości rocznicowe nie powinny być wykorzystywane do sporów z Rosją lub rozliczeń – wynika z badań IBRiS. marek kozubal
W poniedziałek odbędą się uroczystości związane z rocznicą wyzwolenia przez Armię Czerwoną więźniów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wezmą w nich udział przedstawiciele kilkudziesięciu państw, w sumie ok. 3000 gości.
Organizatorzy zakładają, że przybędzie ponad 200 ocalałych z Holokaustu. I to będzie najważniejsza grupa, zasiądą oni w pierwszym rzędzie w specjalnie wybudowanym namiocie pod bramą do dawnego obozu Auschwitz II-Birkenau. Delegacja ok. 120 osób ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Australii i kilku krajów europejskich przyjedzie do Polski dzięki Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation z Nowego Jorku, której przewodniczy Ronald S. Lauder.
Bez polityki
– Zaplanowane są cztery wystąpienia ocalałych z Auschwitz. W programie nie ma wystąpień politycznych reprezentantów poszczególnych państw. Wszystkich gości powita prezydent RP Andrzej Duda – informuje „Rzeczpospolitą" Bartosz Bartyzel rzecznik Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Zdaniem dr. Piotra Cywińskiego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta