Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypłata dywidendy do spółki holdingowej z podatkiem u źródła czy bez

27 stycznia 2020 | Podatki i księgowość | Karolina Donowska

W ramach należytej staranności polski przedsiębiorca powinien m.in. sprawdzić czy odbiorca należności jest jej rzeczywistym właścicielem. Wątpliwości mogą się pojawić gdy beneficjent nie prowadzi typowej działalności operacyjnej.

Interpretacja i stosowanie obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. przepisów ustawy o PIT oraz ustawy o CIT dotyczących poboru podatku u źródła wciąż są dla polskich przedsiębiorców problematyczne.

Znowelizowane z początkiem ubiegłego roku przepisy nakładają na płatników podatku u źródła obowiązek dochowania należytej staranności przy weryfikacji warunków zastosowania zwolnienia, niższej stawki podatku lub jego niepobrania. W projekcie objaśnień podatkowych Ministerstwa Finansów z 19 czerwca 2019 r. wskazano, że w ramach należytej staranności polski przedsiębiorca powinien w szczególności sprawdzić, czy odbiorca należności jest jej rzeczywistym właścicielem (klauzula beneficial owner) – patrz ramka. Co więcej, w świetle objaśnień warunek ten powinien być spełniony nie tylko wtedy, gdy wymagają tego wprost przepisy krajowe lub umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przykładowo, na podstawie ustawy o CIT można zastosować zwolnienie z podatku u źródła w odniesieniu do odsetek wypłacanych do spółki powiązanej, jeśli jest ona ich rzeczywistym właścicielem. Warunku takiego nie przewidują natomiast regulacje dotyczące zwolnienia z podatku u źródła dywidend wypłacanych do udziałowców. Niemniej jednak Ministerstwo Finansów wyraźnie zasygnalizowało, że zwolnienie z podatku u źródła przysługuje pod warunkiem, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11567

Wydanie: 11567

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament