Sama pamięć nie wystarczy
Musimy przerwać milczenie i działać – wzywa wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw promowania naszego europejskiego stylu życia Margaritis Schinas.
Międzynarodowy Pomnik Ofiar na terenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau znajduje się mniej niż kilometr od bramy głównej. Odwiedzający mogą przejść ten dystans w dziesięć minut. A jednak ta odległość poraża. Z każdym krokiem wzdłuż torów kolejowych, którymi ponad milion mężczyzn, kobiet i dzieci przywieziono na straszliwą śmierć, prześladuje świadomość druzgocącej klęski ludzkości, która nie zdołała zapobiec masowej eksterminacji niewinnych osób na taką skalę. A równocześnie czujemy ciężar spoczywającej na nas odpowiedzialności – musimy zagwarantować, że to się już nie powtórzy. Na pomniku czytamy bolesne napomnienie: „Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce".
Okazja do refleksji
W tym roku mija 75 lat od wyzwolenia Auschwitz. W Europie i poza nią odbywa się wiele wydarzeń rocznicowych – to hołd dla 6 mln Żydów i pozostałych ofiar zamordowanych z powodu swojego pochodzenia, tożsamości lub przekonań. To jednocześnie okazja do refleksji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta