Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Regiony bogate w innowacje

27 stycznia 2020 | Życie Regionów
Pregnabit to mobilne KTG – rozwiązanie opracował wrocławski startup Nestmedic
autor zdjęcia: Grzegorz Januszko
źródło: Fotorzepa
Pregnabit to mobilne KTG – rozwiązanie opracował wrocławski startup Nestmedic
Robot Photon to jeden z reprezentantów innowacji, jakie powstają w Białymstoku
źródło: materiały prasowe
Robot Photon to jeden z reprezentantów innowacji, jakie powstają w Białymstoku

Na mapie centrów, wokół których skupiają się młode firmy, nowatorskie projekty i kapitał VC, jest aż kilkanaście miast. michał duszczyk

Każdego roku w Berlinie tworzonych jest ponad 500 startupów. W Londynie z kolei powstaje niemal 40 proc. europejskich młodych, innowacyjnych spółek, które sięgają po status jednorożca. Wielka Brytania i Niemcy to rynki, które mają dość scentralizowane ekosystemy startupowe, skoncentrowane głównie wokół stolic. W Polsce, gdzie działa 4,3–4,7 tys. takich technologicznych podmiotów, jesteśmy dopiero na początkowym etapie rozwoju.

Eksperci nie mają wątpliwości, że mocno rozproszona geograficznie struktura hubów wspierających takie spółki będzie podlegać koncentracji. Dziś innowacyjne projekty rozwijane są wokół aż kilkunastu ośrodków, takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Lublin, Białystok, Trójmiasto, Poznań, Opole, Katowice, Łódź, Szczecin czy Rzeszów. Wiele z tych hubów ma własną specyfikę i specjalizację, niemal każdy może się pochwalić ciekawymi inicjatywami wspierającymi nowatorskie biznesy oraz budową prężnych i perspektywicznych startupów.

Banki inwestują w małopolski startup

Teoretycznie najprężniejszym regionem startupowym w Polsce jest Dolny Śląsk. Tam występuje bowiem największe zagęszczenie takich podmiotów. Na jeden startup we Wrocławiu przypada bowiem 4,5 tys. mieszkańców. Dla porównania w Kielcach to aż 20 tys., a w Zielonej Górze i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11567

Wydanie: 11567

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament