Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmieniły się zasady prowadzenia podatkowej księgi

27 stycznia 2020 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Od 1 stycznia obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące pkpir, które
m.in. poszerza krąg podmiotów zobowiązanych do ewidencjonowania 
zdarzeń w księdze o przedsiębiorstwo w spadku, a także ogranicza wymaganą dodatkową dokumentację.

Od 1 stycznia br. obowiązuje nowe rozporządzenie ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: rozporządzenie). Poprzednie rozporządzenie z 2003 r. utraciło moc 1 stycznia 2020 r., zgodnie z art. 49 ustawy z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (DzU z 2018 r. poz. 2244).

Większy katalog zobowiązanych

Zakres podmiotowy nowego rozporządzenia został dostosowany do art. 24a ust. 1 ustawy o PIT (w brzmieniu obowiązującym od 25 listopada 2018 r.).

Osoby fizyczne, przedsiębiorstwa w spadku, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, z zastrzeżeniem art. 24a ust. 3, 5 i 5a ustawy o PIT, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami. Muszą to robić w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy. Muszą także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11567

Wydanie: 11567

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament