Zmieniły się zasady prowadzenia podatkowej księgi
Od 1 stycznia obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące pkpir, które m.in. poszerza krąg podmiotów zobowiązanych do ewidencjonowania zdarzeń w księdze o przedsiębiorstwo w spadku, a także ogranicza wymaganą dodatkową dokumentację.
Od 1 stycznia br. obowiązuje nowe rozporządzenie ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: rozporządzenie). Poprzednie rozporządzenie z 2003 r. utraciło moc 1 stycznia 2020 r., zgodnie z art. 49 ustawy z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (DzU z 2018 r. poz. 2244).
Większy katalog zobowiązanych
Zakres podmiotowy nowego rozporządzenia został dostosowany do art. 24a ust. 1 ustawy o PIT (w brzmieniu obowiązującym od 25 listopada 2018 r.).
Osoby fizyczne, przedsiębiorstwa w spadku, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, z zastrzeżeniem art. 24a ust. 3, 5 i 5a ustawy o PIT, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami. Muszą to robić w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy. Muszą także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta