Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Która izba ma osądzić nierzetelnego mecenasa

27 stycznia 2020 | Prawo co dnia | Anna Krzyżanowska

Adwokacki sąd chce, by TSUE orzekł, gdzie słać kasacje od prawniczych dyscyplinarek. anna krzyżanowska

 

Mimo zeszłotygodniowej uchwały połączonych izb Sądu Najwyższego unicestwiającej Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego sąd dyscyplinarny warszawskiej adwokatury zadał TSUE pytania dotyczące jej funkcjonowania. Chcemy mieć pewność, gdzie powinny trafiać adwokackie kasacje dyscyplinarne – wskazują autorzy postanowienia sądu dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie.

Kazus Giertycha

Pytania prejudycjalne zadano w związku ze sprawą mec. Romana Giertycha i uchwałą, którą w listopadzie 2019 r. podjął skład siedmiu sędziów Izby Dyscyplinarnej, uznając, że ministrowi sprawiedliwości-prokuratorowi generalnemu przysługuje uprawnienie do składania kasacji od każdego orzeczenia adwokackiego pionu dyscyplinarnego, w tym od postanowień o umorzeniu sprawy dyscyplinarnej. W taki też sposób doszło do przerwania linii orzeczniczej SN sprzeciwiającej się poszerzeniu kompetencji ministra.

– Z niedowierzaniem przyjęliśmy w środowisku to rozstrzygnięcie. Odebraliśmy je jako jawny atak na niezależność adwokatury i groźbę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11567

Wydanie: 11567

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament