Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Darmowa praca menedżera jest nieodpłatnym świadczeniem

27 stycznia 2020 | Podatki i księgowość | Mateusz Bednarski

Wykonywanie przez członka zarządu obowiązków bez wynagrodzenia stanowi przychód dla spółki, nawet jeżeli osoba oddelegowana do pełnienia tej funkcji jest pracownikiem podmiotu dominującego.

Ogólnie przyjętą praktyką grup kapitałowych jest oddelegowywanie pracowników spółki dominującej do pełnienia funkcji członka zarządu w spółce zależnej. Często w takiej sytuacji członkowie zarządu nie dostają wynagrodzenia za pełnioną funkcję bezpośrednio od spółki zależnej, tylko otrzymują pensję od spółki dominującej, w której są zatrudnieni. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie jednolitości kierownictwa w całej grupie kapitałowej.

Nasuwa się zatem pytanie, czy w takiej sytuacji dojdzie do powstania po stronie spółki zależnej przychodu z tytułu otrzymania nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, do przychodów zalicza się m.in. wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. W omawianym przypadku sprowadza się to do ustalenia czy podatnik (spółka zależna) jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11567

Wydanie: 11567

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament