Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo dolało paliwa startupom. Jest rekord

27 stycznia 2020 | Ekonomia i rynek
źródło: Rzeczpospolita

Kapitał wysokiego ryzyka płynie do młodych, innowacyjnych firm w Polsce szerokim strumieniem. W ub.r. fundusze VC zainwestowały nad Wisłą pięć razy więcej niż w rekordowym dotąd 2017 r. michał duszczyk

 

Rynek finansowania startupów w naszym kraju, pod dekadzie stagnacji, wreszcie wystrzelił. Wartość tego typu inwestycji wzrosła w 2019 r. do niemal 1,3 mld zł – wynika z najnowszego raportu PFR Ventures i Inovo Venture Partners, który „Rzeczpospolita" publikuje jako pierwsza.

Kwota jest imponująca. Inwestorzy w 2019 r. wpompowali bowiem w innowacyjne spółki w Polsce o 200 mln zł więcej niż w ciągu poprzednich dziewięciu lat. Czy to wieszczy długo oczekiwany przełom na rynku funduszy wysokiego ryzyka?

Trzech dominuje

Raport Polskiego Funduszu Rozwoju jednoznacznie wskazuje: w zeszłym roku do startupów popłynęło pięciokrotnie więcej funduszy VC niż w rekordowym dotychczas roku 2017 i aż ośmiokrotnie więcej niż w roku 2018. Skala faktycznego ożywienie w branży venture capital może być jednak nieco zakłamana. Na kwotę inwestycji w 2019 r. złożyło się bowiem 270 transakcji, ale tylko trzy z nich odpowiadały za napływ ok. 580 mln zł. A to ponad 40 proc. wartości wszystkich ubiegłorocznych transakcji. Chodzi o inwestycje w startupy robiące międzynarodową karierę: Docplanner (serwis do umawiania wizyt lekarskich, w Polsce znany jako ZnanyLekarz.pl), Booksy (aplikacja do umawiania wizyt np. w salonach fryzjerskich i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11567

Wydanie: 11567

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament