Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Posiedzenie przygotowawcze może być cool!

04 marca 2020 | Sądy i Prokuratura | Henryk Walczewski

Od 7 listopada 2019 r. obowiązuje nowelizacja przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

Pośród obfitości zmian szczególną uwagę warto poświęcić nowemu rozdziałowi o organizacji postępowania (art. 2051–20512 k.p.c.). Ustawodawca istotnie zmienił tu reguły procedowania, zmierzając najpierw do szybszego załatwienia sprawy bez wydawania orzeczenia, czyli ugodowo. Gdyby to okazało się niemożliwe, poleca zaplanować od razu całe postępowanie. Można też planowanie pominąć, ale wówczas trudniej będzie zwalczać plagi rozkładające pracę sądów cywilnych i gospodarczych: składanie bez końca nowych wniosków, aby nie skończyć rozprawy, oraz coraz dłuższe przerwy między kolejnymi terminami posiedzeń.

Założenia ze wszech miar słuszne i logiczne, temu nikt nie przeczy. Niestety, nie minęło choćby pół roku, by nowych zasad nieco spróbować i ocenić, co w praktyce przynoszą, a już słychać, że „nowe się nie przyjmie". Przyczyną takich opinii może być np. ogólna niechęć do zmian w prawie albo do obecnego ustawodawcy – z czym nie da się polemizować. Takie podejście nie przystoi przecież prawnikom prowadzącym profesjonalnie sprawy sądowe. Bez względu na rodzaj wykonywanej profesji odporni na emocje mają działać pragmatycznie i skutecznie.

Nie będę więc nikogo namawiał, odwołując się do misji, służby obywatelom itd. Proszę – bądźmy zdrowymi egoistami, a w imię uczciwych zasad podzielmy się korzyściami, jakie przypaść mają stronom,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11599

Wydanie: 11599

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament