Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdarza się, że nowy zarząd musi podpisać zaległe sprawozdanie finansowe

04 marca 2020 | Rachunkowość | Marek Sporny, Łukasz Drożdżowski

Nie do rzadkości należą sytuacje, w których dochodzi do niesporządzenia rocznych dokumentów sprawozdawczych w ustawowym terminie trzech miesięcy od dnia bilansowego. Przed osobami, które w jednostce muszą zmierzyć się z tym problemem, stoi konieczność rozwiania wielu wątpliwości prawnych.

 

Abstrahując od odpowiedzialności karnej przewidzianej za niewykonanie tego obowiązku – niesporządzenie sprawozdania w terminie skutkować może bowiem nałożeniem na osoby odpowiedzialne grzywny lub skazaniem ich na dwa lata pozbawienia wolności albo zastosowaniem obu kar łącznie (art. 77 pkt 1 ustawy o rachunkowości; dalej: uor).

Ustalenie kręgu osób zobowiązanych

Do pierwszych z nich należy sytuacja, w której dochodzi do zmiany składu zarządu, a osoby, które powinny były sporządzić sprawozdanie finansowe w terminie, nie są już osiągalne. Załóżmy, że niesporządzenie sprawozdania finansowego dotyczy okresu roku obrotowego równego rokowi kalendarzowemu 2017 r., a w okresie od marca 2018 r. w jednostce uległ zmianie skład zarządu. Czy za podpisanie sprawozdania za 2017 r. powinien więc być odpowiedzialny stary zarząd? Nie. Podejmując obecnie decyzję...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11599

Wydanie: 11599

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament