Czy wycena instrumentów kapitałowych w cenie nabycia jest jeszcze możliwa
Obowiązujący od ponad dwóch lat MSSF 9, w odróżnieniu od swojego poprzednika - MSR 39, nie przewiduje wyceny nienotowanych instrumentów kapitałowych w koszcie historycznym. Dlaczego zatem nadal tak wiele inwestycji kapitałowych jest wycenianych według kosztu?
Wśród aktywów większości spółek – nie tylko tych, które zajmują się działalnością inwestycyjną – występują portfele instrumentów kapitałowych o zróżnicowanej charakterystyce – od udziałów w spółkach zależnych, przez długoterminowe inwestycje w akcje, do transakcji spekulacyjnych. Wiele z takich aktywów przez lata było – zgodnie z obowiązującymi wówczas regulacjami – wycenianych w koszcie historycznym, czyli w cenie nabycia.
Inwestycje kapitałowe objęte MSR 27
Na wstępie należy zaznaczyć, że nie wszystkie akcje i udziały znajdujące się w sprawozdaniach z sytuacji finansowej wchodzą w zakres standardu MSSF 9. W jednostkowych sprawozdaniach finansowych można spotkać instrumenty kapitałowe wyemitowane przez jednostki powiązane z ich posiadaczem. W przypadku udziałów w jednostkach zależnych i stowarzyszonych, a także przy wspólnych przedsięwzięciach stosuje się wymogi Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 27. Paragraf 10 tego standardu zakłada, że w jednostkowych sprawozdaniach finansowych sporządzanych przez jednostkę posiadającą udziały, inwestycje w jednostkach zależnych, wspólnych przedsięwzięciach i jednostkach stowarzyszonych ujmuje się zgodnie z jedną z trzech możliwości:
1) według kosztu;
2) zgodnie z MSSF 9 lub
3) przy użyciu metody praw własności.
Przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta