Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wycena instrumentów kapitałowych w cenie nabycia jest jeszcze możliwa

04 marca 2020 | Rachunkowość | Krzysztof Supera

Obowiązujący od ponad dwóch lat MSSF 9, w odróżnieniu od swojego poprzednika - MSR 39, nie przewiduje wyceny nienotowanych instrumentów kapitałowych w koszcie historycznym. Dlaczego zatem nadal tak wiele inwestycji kapitałowych jest wycenianych według kosztu?

Wśród aktywów większości spółek – nie tylko tych, które zajmują się działalnością inwestycyjną – występują portfele instrumentów kapitałowych o zróżnicowanej charakterystyce – od udziałów w spółkach zależnych, przez długoterminowe inwestycje w akcje, do transakcji spekulacyjnych. Wiele z takich aktywów przez lata było – zgodnie z obowiązującymi wówczas regulacjami – wycenianych w koszcie historycznym, czyli w cenie nabycia.

Inwestycje kapitałowe objęte MSR 27

Na wstępie należy zaznaczyć, że nie wszystkie akcje i udziały znajdujące się w sprawozdaniach z sytuacji finansowej wchodzą w zakres standardu MSSF 9. W jednostkowych sprawozdaniach finansowych można spotkać instrumenty kapitałowe wyemitowane przez jednostki powiązane z ich posiadaczem. W przypadku udziałów w jednostkach zależnych i stowarzyszonych, a także przy wspólnych przedsięwzięciach stosuje się wymogi Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 27. Paragraf 10 tego standardu zakłada, że w jednostkowych sprawozdaniach finansowych sporządzanych przez jednostkę posiadającą udziały, inwestycje w jednostkach zależnych, wspólnych przedsięwzięciach i jednostkach stowarzyszonych ujmuje się zgodnie z jedną z trzech możliwości:

1) według kosztu;

2) zgodnie z MSSF 9 lub

3) przy użyciu metody praw własności.

Przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11599

Wydanie: 11599

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament