Sublicencja to element całej kompleksowej usługi
Jeśli spółka osiąga zyski z udzielania dalszej licencji na korzystanie ze znaków towarowych w ramach kompleksowej usługi wsparcia to nie można ich zaliczyć do , zaliczy je do przychodów z zysków kapitałowych.
W maju 2019 r. spółka z o.o. wystąpiła do fiskusa o wykładnię przepisów ustawy o CIT. Konkretnie chodziło o to czy osiągane przez nią zyski z sublicencji stanowią przychody z zysków kapitałowych w rozumieniu art. 7b ustawy o CIT.
Podatniczka tłumaczyła, że jest polskim rezydentem funkcjonującym i funkcjonującym w ramach grupy międzynarodowej. Ta jest największym zrzeszeniem niezależnych przedsiębiorców w Europie. Grupa opiera się na organizacji centralnej. Spółki centralne odpowiedzialne są za rozwój sieci (centrale zakupowe, logistyka, zarządzanie nieruchomościami) oraz sieci sklepów prowadzonych przez niezależnych przedsiębiorców.
Spółka jako zarządzający z ramienia grupy w Polsce, dysponuje wyłącznym prawem do dwóch znaków towarowych na terenie Polski. Pełni rolę odpowiedzialnego za tworzenie systemu franchisingowego oraz za organizację na terenie kraju sieci punktów sprzedaży działających pod znakami, ale będących prawnie i organizacyjnie odrębnymi firmami. Poza usługami zarządzania marką grupy, spółka wyjaśniła, że świadczy również usługi administracyjne, finansowo-księgowe oraz inne usługi wsparcia dla spółek centralnych wchodzących w jej skład. To stanowi główne źródła jej przychodów. Zastrzegła, że znaki nie stanowią dla niej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta