Ważna kontynuacja, a nie kto kontynuuje
Wśród przesłanek pozwalających na przyporządkowanie określonych składników majątkowych do kategorii „zorganizowana część przedsiębiorstwa", nie ma warunków związanych z kontynuacją prowadzonej działalności dokładnie w takim samym zakresie, w jakim prowadził ją zbywca.
Sprawa dotyczyła spółki cywilnej, która w 2019 r. wystąpiła o interpretację przepisów o VAT. We wniosku podała, że jest podatnikiem VAT czynnym. Jej głównym profilem działalności są usługi gastronomiczne – restauracje szybkiej obsługi. Wskazała dalej, że w sierpniu 2018 r. dokonała sprzedaży – przeniesienia własności – jednej restauracji, którą prowadzi w ramach umowy franczyzy. Restauracja jest zlokalizowana w jednej z galerii handlowych. Działa w lokalu wynajmowanym i są w niej wszystkie niezbędne środki trwałe i wyposażenie umożliwiające pracę restauracji. W lokalu spółka dokonała na własny koszt remontu oraz modernizacji na potrzeby restauracji.
Spółka tłumaczyła, że w umowie jako przedmiot sprzedaży określono gotowe do pracy przedsiębiorstwo restauracji. We wniosku podkreślono, że zespół składników majątkowych został sprzedany podatnikowi VAT niepowiązanemu, który w tym samym dniu odsprzedał przedsiębiorstwo restauracji innemu. Niemniej ostateczny kupujący prowadzi tam taką samą działalność jak spółka tj. restaurację szybkiej obsługi. Firma zapytała czy sprzedaż restauracji może uznać za sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) i uznać w związku z tym, że jako taka nie podlega ustawie o VAT?
Fiskus powiedział, że nie. Przypomniał, że pod pojęciem zorganizowanej części...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta