Zatrzymanie zysku w firmie ma skutki podatkowe i księgowe
Jeśli przedsiębiorca po zapłacie podatku dochodowego wygenerował w danym roku obrotowym zysk netto to wspólnicy mają prawo do wypłaty dywidendy. Właściciele podejmują decyzję, w jaki sposób zostaje on podzielony na część wypłaconą właścicielom spółki oraz cześć pozostawioną w celu reinwestycji lub całość zysku netto zostaje przeznaczona na kapitały jednostki.
Zysk zatrzymywany powstaje w firmie przede wszystkim z dwóch powodów:
1) dla umocnienia pozycji firmy na rynku i zwiększenia jej wartości;
2) w celu reinwestycji w przyszłości.
Zgodnie z ustawą o rachunkowości zysk zatrzymany stanowi kapitał własny spółki, ale różni się od kapitału podstawowego tym, że można nim rozporządzać.
Zysk zatrzymany w spółce można zakwalifikować do kilku rodzajów kapitału jako:
- kapitał zapasowy, który jest obowiązkowy w spółce akcyjnej, a dobrowolny w spółce z o.o. Zgodnie z art. 396 ust. 1 Kodeksu spółek handlowych, na pokrycie straty spółka, po osiągnięciu w danym roku obrotowym zysku, obowiązkowo musi przelewać 8 proc. z wypracowanego zysku w skali roku, do momentu, kiedy kapitał zapasowy osiągnie wysokość 1/3 kapitału zakładowego. Wspomniana część będzie, więc zaliczana do zysku zatrzymanego.
- kapitał rezerwowy – tworzony dobrowolnie z zysku w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta