O czym należy pamiętać sporządzając sprawozdanie finansowe
Zbliża się 31 marca czyli dzień, do którego jednostki gospodarcze, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym powinny sporządzić sprawozdanie finansowe za 2019. Warto pamiętać, że sprawozdania te powinny zawierać pewne minimalne informacje.
Zgodnie bowiem z art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) kierownik jednostki powinien zapewnić sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego i przed stawić je do zatwierdzenia właściwym organom określonym w przepisach prawa oraz umowie lub statucie danej jednostki gospodarczej. Funkcja kierownika jednostki oraz postać organu zatwier dzającego zależą do formy prawnej danej jednostki gospodarczej >patrz tabele 1 i 2.
Dane porównawcze
Jednym z niezbędnych działań jest ustalenie zakresu danych porównawczych, które zostaną zaprezentowane w sprawozdaniu finansowym. Służby finansowo-księgowe nie mają zwykle wątpliwości przy sporządzaniu sprawozdań finansowych, jeśli zarówno rok, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe jak i poprzedni są zgodne z rokiem kalendarzowym albo trwają 12 kolejnych miesięcy. Intuicyjnie porównują wówczas rok obrotowy, za który sporządzają sprawozdanie finansowe z rokiem poprzednim. Postępowanie takie jest oczywiście prawidłowe. Ustawa o rachunkowości nakazuje stosować zasady rachunkowości dotyczące m.in. grupowania operacji gospodarczych, wyceny aktywów i pasywów, ustalania wyniku finansowego i sporządzania sprawozdań finansowych w sposób ciągły – tak, aby wynikające z nich informacje za kolejne lata...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta