Sztuka definicji
Kradzież dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury.
Właśnie minęło dziesięć lat od jednej z najsłynniejszych kradzieży, o której mówił cały świat. W nocy z 17 na 18 grudnia 2009 r. w Oświęcimiu grupa młodych mężczyzn z północnej Polski dokonała kradzieży napisu „Arbeit macht frei" znad bramy prowadzącej na teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
Zleceniodawcy kradzieży pochodzili ze Szwecji i byli związani ze skrajnie prawicowymi ugrupowaniami. W ciągu trzech miesięcy od kradzieży doszło do skazania pierwszych sprawców, a napis po renowacji wrócił do muzeum. Zarówno zleceniodawcy, jak i wykonawcy oskarżeni zostali o kradzież dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury. Przypomnę, że teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Co to jest dobro kultury
Kradzież dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury stanowi typ kwalifikowany przestępstwa kradzieży. Szczególne znaczenie dobra dla kultury wiąże się z jego unikatowym i niepowtarzalnym charakterem lub znaczną wartością. Zgodnie z dyspozycją art. 294 § 2 kodeksu karnego, karze od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności podlega sprawca m.in. kradzieży, jeżeli dotyczy dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury. Przypomnijmy, że tzw. zwykła kradzież bez omawianego znamienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta