Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuka definicji

04 marca 2020 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty
Krakowska prezentacja odzyskanych przez policję fragmentów napisu „Arbeit macht frei”, 22 grudnia 2009 r.
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
Krakowska prezentacja odzyskanych przez policję fragmentów napisu „Arbeit macht frei”, 22 grudnia 2009 r.

Kradzież dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury.

 

Właśnie minęło dziesięć lat od jednej z najsłynniejszych kradzieży, o której mówił cały świat. W nocy z 17 na 18 grudnia 2009 r. w Oświęcimiu grupa młodych mężczyzn z północnej Polski dokonała kradzieży napisu „Arbeit macht frei" znad bramy prowadzącej na teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Zleceniodawcy kradzieży pochodzili ze Szwecji i byli związani ze skrajnie prawicowymi ugrupowaniami. W ciągu trzech miesięcy od kradzieży doszło do skazania pierwszych sprawców, a napis po renowacji wrócił do muzeum. Zarówno zleceniodawcy, jak i wykonawcy oskarżeni zostali o kradzież dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury. Przypomnę, że teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Co to jest dobro kultury

Kradzież dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury stanowi typ kwalifikowany przestępstwa kradzieży. Szczególne znaczenie dobra dla kultury wiąże się z jego unikatowym i niepowtarzalnym charakterem lub znaczną wartością. Zgodnie z dyspozycją art. 294 § 2 kodeksu karnego, karze od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności podlega sprawca m.in. kradzieży, jeżeli dotyczy dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury. Przypomnijmy, że tzw. zwykła kradzież bez omawianego znamienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11599

Wydanie: 11599

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament