Klub fitness przez wannę do hydromasażu nie staje się basenem
Pojedyncza wanna typu jacuzzi nie spełnia warunków do zakwalifikowania jej jako pływalni w rozumieniu ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.
Do takiego wniosku doszedł w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy. Kanwą sprawy była decyzja państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, który nakazał właścicielom klubu fitness prowadzenie systematycznych i udokumentowanych badań jakości wody w jacuzzi.
Urzędnicy sanepidu uznali, że klub wyposażony m.in. w wannę z hydromasażem, spełnia ustawową definicję pływalni, gdyż jest obiektem krytym, z niecką basenową (w tym przypadku wannę jacuzzi należy traktować jako nieckę) z trwałym brzegiem i dnem, z wodą przepływową przeznaczoną do kąpieli, wyposażonym w urządzenia i pomieszczenia sanitarne. W związku z tym zarządzający obiektem powinien dostosować się do rozporządzenia ministra zdrowia z listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach.
Wskazano, że zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, pływalnia została zdefiniowana jako obiekt kryty lub odkryty, z wodą przepływową, przeznaczony do pływania lub kąpieli, posiadający co najmniej jedną nieckę basenową, z trwałym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta