Czasem trudno wyjść na prostą
Nie wszyscy, którzy ogłoszą upadłość konsumencką, pozbędą się wszystkich długów.
Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jeszcze o niczym nie decyduje. To sąd rozstrzyga, czy dane długi mogą zostać umorzone, a jeśli tak – na jakich zasadach.
Wysłuchanie i plan
Sąd upadłościowy wyznacza rozprawę i wysłuchuje upadłego, syndyka oraz wierzycieli. Następnie wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej i wyznacza sędziego komisarza do prowadzenia postępowania oraz syndyka, lub też oddala wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Od 24 marca pojawi się również możliwość prowadzenia upadłości według uproszczonych zasad (patrz tekst niżej).
Sąd podejmuje decyzję i albo umarza zobowiązania bez ustalania planu spłaty, albo taki plan spłaty ustala – obecnie do trzech lat.
Uwaga! Od 24 marca plan spłaty może zostać wydłużony nawet do siedmiu lat.
Ten etap upadłości jest zatem znacznie trudniejszy. Należy bowiem przekonać sąd do wersji, która będzie dla upadłego najkorzystniejsza.
Do ogłoszenia upadłości wystarczy samo stwierdzenie, że dłużnik jest niewypłacalny. Najczęściej oznacza to bowiem, że potrzebuje on pomocy w powrocie do normalnego życia.
Uwaga! Nowe przepisy przewidują, że przyczyna niewypłacalności zostanie zbadana dopiero po ogłoszeniu upadłości. Wówczas podejmowana będzie decyzja, czy możliwa jest odmowa oddłużenia. Przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta