Postępowanie o wydanie bezpodstawnie uzyskanych korzyści z patentu
Roszczenie o zaniechanie naruszenia prawa własności przemysłowej jest bezpodstawne, gdy stan naruszenia ustał, nie istnieje niebezpieczeństwo dokonania naruszeń w przyszłości lub prawo wygasło. Przedmiotem roszczenia o wydanie bezpodstawnie uzyskanych korzyści nie jest przychód ale zysk, który został osiągnięty przez naruszyciela w wyniku bezprawnego naruszenia patentu. Alicja Szyrner
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku V CSK 174/17 z 7 grudnia 2017 r.
Sąd okręgowy oddalił roszczenie publikacyjne powoda H. Inc. skierowane przeciwko B. S.A. o zaniechanie naruszeń oraz o wydanie bezpodstawnie uzyskanych korzyści ponad wskazaną kwotę. Jednocześnie sąd ustalił, że powodowi przysługują patenty. Pozwany naruszył je m.in. oferując, wprowadzając do obrotu oraz importując dla tych celów produkty, w których zastosowano rozwiązania techniczne według zastrzeżeń patentowych. Pozwany od 2012 r. zaprzestał sprzedaży produktów naruszających patenty.
Sąd apelacyjny wyrokiem z 19 października 2016 r. oddalił apelację powoda H. Inc. Podzielił pogląd sądu okręgowego, że skoro w chwili zamknięcia rozprawy stan naruszeń ustał i nie istnieje niebezpieczeństwo ich dokonania w przyszłości, nie ma podstaw do uwzględnienia roszczeń. Dotyczy to roszczenia zakazowego przewidzianego w art. 287 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej (dalej: Pr.Wł.Przem.) oraz roszczenia publikacyjnego przewidzianego w art. 287 ust.2 tej ustawy.
Sąd Najwyższy, rozpatrując złożoną skargę kasacyjną wskazał, że przepis art. 287, którego naruszenie zarzuca skarżący, został gruntownie zmodyfikowany w 2007 r. Nowelizacja wynikała z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta