Samoograniczenie i empatia
KOMENTARZ | Moralność i zwykła przyzwoitość ciągle jeszcze przegrywają z chciwością kamil wyszkowski prezes rady Global Compact w Polsce
Koronawirus to test na etykę i odpowiedzialność w biznesie. Przykład galopujących cen za maski, lateksowe rękawiczki, środki odkażające, materiały niezbędne dla ochrony najsłabszych i najbardziej zagrożonych to najbardziej wymowny przykład, że coś jest nie tak.
Utraciliśmy empatię, a wraz z nią zdolność widzenia ryzyk i zagrożeń. Nie utraciliśmy jedynie apetytu na posiadanie i zagarnianie. W obliczu epidemii, podobnie jak w obliczu kryzysu klimatycznego, maksymalizacja zysku wciąż jest najważniejsza. Moralność, zwykła przyzwoitość przegrywa z chciwością. Z chciwością przegrywają też przyszłe pokolenia. Zostawimy im ziemię w znakomicie gorszym stanie i wydaje się, że światowy biznes niespecjalnie się tym przejmuje. Liczy się tu i teraz, a po nas to choćby potop.
Jeśli apokaliptyczne scenariusze się ziszczą, to nie Covid-19 będzie naszym koszmarem, ale wizja końca epoki absolutnej dominacji człowieka – antropocenu.
Wiedza jest...
Czy jest nadzieja na odwrócenie trendu? Oczywiście. Dokładnie wiemy, co powinniśmy zrobić, żeby zniwelować czynniki ryzyka i zabezpieczyć optymalne warunki dla rozwoju przyszłych pokoleń w harmonii z naturą i w poszanowaniu dla różnorodności ekosystemów. Na razie wyspecjalizowaliśmy się w degradowaniu naszej niszy rozwojowej opartej na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta