Regulacje i nacisk opinii społecznej kształtują nowe strategie firm
ANALIZA | Dwie dekady budowania świadomości przynoszą efekty ANita Błaszczak
Prawie 160 ofert pracy dla specjalistów CSR opublikowano w ubiegłym roku na portalu rekrutacyjnym Pracuj.pl. To prawie sześciokrotnie więcej niż w połowie minionej dekady, gdy aktywności związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu były z reguły dodatkowym zadaniem dla specjalistów ds. Public Relations czy HR w firmach. Widoczny w ostatnich latach wzrost liczby miejsc pracy dla specjalistów i menedżerów CSR potwierdza, że społeczna odpowiedzialność biznesu – rozumiana także jako zrównoważony rozwój firm – przestała być w Polsce rynkową niszą docenianą przez niewielką grupę międzynarodowych korporacji i czołowych polskich spółek. Do tej zmiany walnie przyczyniły się regulacje, w tym zwłaszcza wprowadzony unijną dyrektywą z 2014 r. obowiązek poszerzonego raportowania informacji niefinansowych.
Unijne regulacje, które w Polsce weszły w życie przed trzema laty, sprawiły, że w krótkim czasie kilkakrotnie zwiększyła się liczba raportów niefinansowych – co przyczyniło się też do zwiększonego zapotrzebowania na specjalistów w tej dziedzinie. Według danych Pracuj.pl rekordową liczbę ofert pracy (198) specjaliści ds. CSR, zrównoważonego rozwoju czy projektów społecznych mieli w 2018 r. – w pierwszym roku obowiązkowych publikacji niefinansowych z danymi za 2017...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta