Isoroku Yamamoto kontra Chester Nimitz
Choć prowadzili największą wojnę morską w historii, mieli dla siebie wiele szacunku i wzajemnie podziwiali swoje umiejętności dowódcze. W czasach pokoju mogliby być wielkimi przyjaciółmi.
W 1943 r. pisarz Larry Forrester, jeden ze scenarzystów nakręconego w 1970 r. filmu „Tora! Tora! Tora!", znalazł list z 1941 r., który admirał Isoroku Yamamoto napisał po niszczącym ataku na Pearl Harbor do admiralicji w Tokio: „Obawiam się, że wszystko, co osiągnęliśmy, to obudzenie śpiącego olbrzyma i napełnienie go straszną żądzą odwetu".
Isoroku Yamamoto urodził się 4 kwietnia 1884 r. w Nagaoka w Japonii jako szósty syn samuraja Sadayoshiego Takano. Imię Isoroku oznacza liczbę „56". Tyle właśnie lat miał w dniu urodzin swojego syna Sadayoshi Takano. W latach 1901–1904 Isoroku studiował w Akademii Cesarskiej Marynarki Wojennej. W wieku 20 lat przydzielono go do służby na okręcie „Nisshin". Został ranny podczas wojny rosyjsko-japońskiej w bitwie morskiej pod Cuszimą. W 1909 r. zaliczył kurs w szkole broni torpedowej. Sześć lat później, po ukończeniu z wyróżnieniem Wyższej Szkoły Marynarki w Tsukiji, został komandorem podporucznikiem i zmienił nazwisko z Takano na Yamamoto. W 1918 r. poślubił Reiko Mihashi, z którą miał czworo dzieci. Rok później wyjechał na dwuletnie studia na Uniwersytecie Harvarda. Koledzy z uczelni wspominali Yamamoto jako studenta upartego, ciężko pracującego, ale jednocześnie ciekawego świata i obdarzonego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta