Kłopoty ze standardami, czasem żonglowanie wskaźnikami
DEBATA | Raportowanie niefinansowe
Zarządy spółek często nie rozumieją znaczenia ryzyk niefinansowych i dlatego nie potrafią właściwie ocenić ich roli w działalności firmy – to jeden z wniosków z debaty „Raportowanie niefinansowe – bilans dwóch lat", która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej". Obowiązek corocznego sporządzania raportów niefinansowych był dla przedsiębiorstw wyzwaniem. W pierwszym roku dały sobie z tym radę. Spodziewano się, że kolejne sprawozdania będą lepsze.
– Liczba firm, które mają obowiązek sporządzania raportów niefinansowych, spadła ze 167 za rok 2017 do 160 za 2018. Główne powody tego spadku to delistingi oraz „podpięcie się" niektórych spółek córek pod raport ich spółek matek – podała Magdalena Raczek-Kołodyńska, wiceprezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych (SEG).
Analizy prowadzone przez SEG pozwoliły na zidentyfikowanie kilku sposobów wykorzystania standardów przy sporządzaniu raportów. Najbardziej popularne standardy to GRI Standards i SIN. Spółki często przyznają, iż nawet jeśli starają się kierować jednym standardem, nie spełniają wszystkich jego wymogów. Niektóre zaś „mieszają" w swoim raporcie wymagania różnych standardów.
Zmalała liczba spółek, które nie powołują się na żaden standard...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta