Ratunek dla podnajmujących mieszkania na doby
Klucz tkwi w rozróżnieniu umowy najmu od umowy dzierżawy - mówią Maciej Górski,adwokat i Arkadiusz Górski,aplikant adwokacki.
Rozporządzeniem z 13 marca 2020 r. minister zdrowia ogłosił na obszarze Polski stan zagrożenia epidemicznego. Oprócz ograniczeń w zakresie sposobu przemieszczania się czy też obrotu określonymi przedmiotami akt ograniczył także możliwość prowadzenia określonych działalności. Jedną z nich jest prowadzenie miejsc krótkotrwałego zakwaterowania, czyli krótkoterminowego najmu apartamentów. Od 14 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia tego rodzaju działalności. Powyższe jednak nie oznacza, że osoby się tym trudniące zostały bez ochrony prawnej. Dla przykładu podmioty wydzierżawiające mieszkania w celu podnajmu krótkoterminowego mają możliwość domagania się obniżenia czynszu za okres, w którym nie mogą czerpać przychodu z przedmiotu umowy, a jednocześnie zobowiązani są do rozliczenia się z właścicielem nieruchomości czy uiszczenia opłat eksploatacyjnych.
Klucz tkwi w rozróżnieniu umowy najmu od umowy dzierżawy. Niezależnie od tego, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta