Czy goodwill podlega PCC
Zdaniem fiskusa, przy nabywaniu przedsiębiorstwa należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych nie tylko od rzeczy oraz praw majątkowych wchodzących w jego skład, ale także od dodatniej wartości firmy. ALEKSANDRA WOŚ DARIA GÓRKA
Przy nabywaniu przedsiębiorstwa opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlegają nie tylko rzeczy oraz prawa majątkowe wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa, ale także różnica (nadwyżka) pomiędzy ceną, którą nabywca ma zapłacić za nabyte przedsiębiorstwo, a sumą wartości rynkowych rzeczy i praw majątkowych wchodzących w jego skład, czyli tzw. dodatnia wartość firmy. Tak stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29 maja 2020 r. (0111- KDIB2-3.4014.99.2020. 2.AD).
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu PCC, stwierdzając przy tym, że przedmiotem opodatkowania jest sprzedaż rzeczy lub praw majątkowych, a podstawę opodatkowania PCC stanowi wartość rynkowa nabywanych rzeczy lub praw majątkowych.
Natomiast wartość firmy to część wartości przedsiębiorstwa, która nie wynika bezpośrednio z wyceny jego aktywów netto. Jest różnicą między ceną nabycia innej jednostki lub jej zorganizowanej części a wartością godziwą przejętych aktywów netto. W przypadku gdy cena nabycia jednostki lub jej zorganizowanej części jest niższa od wartości godziwej przejętych aktywów, to różnica stanowi ujemną wartość firmy (badwill). Jeżeli natomiast cena nabycia jednostki lub jej zorganizowanej części jest wyższa od wartości godziwej przejętych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta