Negatywne stereotypy biją nie tylko w starszych pracowników
Wywołany przez pandemię kryzys może nasilić dyskryminację ze względu na wiek, na którą skarżą się też młodzi ludzie. ANITA BŁASZCZAK
Liczba zarejestrowanych bezrobotnych do 30. roku życia sięgała w lipcu br. prawie 277 tysięcy i była aż o 27 proc. wyższa niż przed rokiem. Rosła więc znacznie szybciej niż łączna grupa osób zarejestrowanych w urzędach pracy (19 proc.). Chociaż dzięki odmrożeniu gospodarki i pracom sezonowym sytuacja młodych była w lipcu lepsza niż miesiąc wcześniej, to eksperci rynku pracy przyznają, że czasy kryzysu nie sprzyjają najmłodszym pracownikom.
– Są zwykle pierwsi „do odstrzału", gdyż można się ich pozbyć bez dużej straty dla firmy, a potem, jeśli rynek odbije, łatwiej też ich pozyskać niż specjalistów. Tak jest nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie – twierdzi Łukasz Komuda, ekspert ds. rynku pracy w Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Przypomina, że po kryzysie 2008 r. gwałtownie wzrosło bezrobocie wśród młodych ludzi, zwłaszcza na południu Europy.
Jednak teraz ich sytuacja nie powinna być aż tak dramatyczna. Młodym pokoleniom sprzyja bowiem demografia; dzisiaj więcej ludzi schodzi z rynku pracy, niż się na nim pojawia. Ten ujemny bilans sprawia, że firmy nie szarżują ze zwolnieniami, tym bardziej że pamiętają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta