Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób ustalić koszty pracownicze w uldze B+R

14 września 2020 | Podatki i księgowość | Katarzyna Kozakowska Dariusz Fistek

Przy kalkulowaniu kwoty wydatków poniesionych na osoby zaangażowane w działalność badawczo- rozwojową, które mogą być ujęte w kosztach kwalifikowanych, należy ocenić odrębnie każdy składnik płacowy.

Do kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej (B+R) należą między innymi wynagrodzenia pracowników. Nie ma znaczenia czy wynagrodzenie jest wypłacane na podstawie umowy o pracę, zlecenie czy dzieło. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku umów o współpracę (tzw. umów B2B). Ze względu na zamknięty katalog kosztów kwalifikowanych ulgi B+R, wydatki ponoszone na rzecz osób fizycznych na podstawie umów o współpracę co do zasady nie stanowią kosztów kwalifikowanych.

Na koszty pracownicze często składa się wiele elementów. Niektórych z nich nie można uwzględnić w kosztach kwalifikowanych ulgi B+R.

Wynagrodzenia zalicza się do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R w proporcji, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika (lub w całości czasu przeznaczonego przez zleceniobiorcę na realizację usługi) w danym miesiącu.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, w celu skorzystania z ulgi B+R są zobowiązani do wyodrębnienia kosztów związanych z tą działalnością w osobnej ewidencji, zgodnie z art. 24a ust. 1b ustawy o PIT lub art. 9 ust. 1b ustawy o CIT. Dotyczy to również wynagrodzeń pracowników. Pracownicy powinni faktycznie wykonywać zadania B+R i nie może to wynikać tylko z zapisów umownych. Określenie w umowie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11761

Wydanie: 11761

Spis treści

Komunikaty+drobne

Nieprzypisane

Zamów abonament