Mobilność w firmie bez pełnego odliczenia VAT
Sądy uznają, że udostępnienie auta przedstawicielowi handlowemu, także w celu dojazdu do domu, mieści się w ramach działalności gospodarczej pracodawcy. Inaczej jest w odniesieniu do najmu pojazdów służbowych. MICHAŁ SAMBORSKI
Użytkowanie w przedsiębiorstwie samochodów niejednokrotnie wiąże się z ich przekazaniem pracownikom, zwłaszcza, gdy realia rynku wymu- szają prowadzenie działań mobilnych. Podatnicy powinni zwracać przy tym uwagę na kwestię odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z takimi pojazdami.
Mówiąc w uproszczeniu, w przypadku wydatków związanych z samochodami osobowymi wykorzystywanymi w działalności opodatkowanej VAT, podatnikowi przysługuje odliczenie jedynie 50 proc. podatku naliczonego. Pełne skorzystanie z tego prawa jest możliwe tylko wtedy, gdy dany pojazd da się uznać za wykorzystywany całkowicie w działalności gospodarczej podatnika, a więc gdy wykluczone jest jego użycie do celów niezwiązanych z tą działalnością. Musi to mieć, z zasady, potwierdzenie w przyjętym sposobie wykorzystywania pojazdów w przedsiębiorstwie, w szczególności w ustalonym regulaminie użytkowania. Ponadto konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu. Generalnym celem regulacji w tym zakresie jest to, aby jakiekolwiek wykorzystanie samochodu osobowego poza działalnością gospodarczą wykluczało pełne odliczenie.
Praca z jazdą po kraju
Wątpliwości budzi sytuacja pracowników, którym oddawane samochody mogą służyć do wielu różnych celów, w tym do transportu z miejsca zamieszkania. Zasadniczo przyjmuje się bowiem, że dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta