Dobro najmłodszych to priorytet, czyli o rzeczniku praw dziecka
Rola RPD jest wyzwaniem. Przy wypełnianiu obowiązków bazuje na pojęciach nieostrych.
Pierwszy rzecznik praw dziecka został powołany w 2000 r. jako organ ustanowiony konstytucją z 1997 r.
Ujęcie rzecznika praw dziecka czy też rzecznika praw obywatelskich w konstytucji świadczy o tym, że za niezwykle ważne i konieczne, niezależnie od trójpodziału władzy, uznaje się punktowe wspieranie tych obszarów społecznej aktywności, które narażone są na funkcjonowanie nieuzasadnionych przewag w określonych modelowych relacjach.
Przepisy są, rzecznik o nie dba
Niezależnie od tego, czy mówimy tu o komunikacji obywatel–państwo, czy dostrzegamy, przecież z racji oczywistych, pozycję dziecka w zbiorze relacji, w których uczestniczy w środowisku rodzinnym czy zewnętrznym, sama ranga dokumentu konstytuującego podkreśla, jak ważne dla społeczeństwa jest wyczulenie na kwestie poszanowania wolności obywatelskich i praw dzieci.
Wspieranie osób/grup słabszych, którego mniej lub bardziej udaną ilustracją są przecież odpowiednie przepisy prawa, wpisuje się w zbiór wartości uniwersalnych. To kolejnydowód na to, co jest fundamentem prawa w ujęciu systemowym.
Powołanie rzecznika praw dziecka oraz nadanie mu określonych kompetencji, w tym tych ujętych w ustawie z 6 stycznia 2000 r. o rzeczniku praw dziecka, nie jest dowodem na to, że prawo nie chroni dzieci i nie zabezpiecza ich przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta