Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Destrukcja, która ratuje wzrok

30 września 2020 | Rzecz o zdrowiu | Małgorzata Gołota
Rozwój okulistyki rozpoczął się w latach 60. minionego stulecia
źródło: Shutterstock
Rozwój okulistyki rozpoczął się w latach 60. minionego stulecia

Laser to skrót, który zawiera w sobie definicję: Light Amplification by Stimulated Emissin of Radiation, czyli wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania.

Historia zastosowania laserów w okulistyce ma nieszczególnie długą historię. Tak samo zresztą jak sama okulistyka. Choć o chorobach oczu wspominał jeszcze w XVI wieku niemiecki lekarz Georg Bartisch, a pierwszą chirurgiczną korekcję zeza przeprowadzono w 1738 r., to formalne kursy okulistyki odbywały się na Uniwersytecie w Getyndze dopiero od 1803 r. Znano już wtedy jaskrę opisaną w 1750 r., ślepotę nocną opisaną w 1767 r. czy astygmatyzm opisany w 1801 r.

Za Getyngą poszedł Londyn, otwierając u siebie w 1805 r. klinikę okulistyczną London Eye Infirmary. Niespełna pół wieku później, w 1851 r., niemiecki lekarz Hermann von Helmholz skonstruował pierwszy oftalmoskop – wziernik umożliwiający badanie dna oka. W 1864 r. okulistyce przysłużył się z kolei Holender Frans Cornelis Donders, któremu zawdzięczamy system dopasowywania rodzaju okularów do konkretnego problemu ze wzrokiem. XIX wiek dał więc pacjentom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11775

Wydanie: 11775

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament