Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Leczenie, które przełamało potęgę nowotworów

30 września 2020 | Rzecz o zdrowiu
źródło: Shutterstock

Żadne inne nowe osiągnięcie w onkologii nie okazało się tak ważne jak immunoterapia – podkreślała w 2016 r. w raporcie Amerykańskiego Towarzystwa Badań Klinicznych (ASCO) prezes tej instytucji Julie M. Vose. – Plan jest prosty: zmobilizować układ odpornościowy do walki z rakiem. Kolejne lata badań nad immunoterapią przynoszą kolejne sukcesy i nadzieje.

Materiał powstał we współpracy z firmą MSD w ramach projektu Rzeczpospolitej „Odkrycia medyczne 100-lecia"

Sukces zwiastowały już wcześniejsze wydarzenia. W 2011 r. zarejestrowany zostaje przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) pierwszy lek stosowany w immunoterapii czerniaka. Przewidywana długość przeżycia pacjentów wydłuża się z kilku miesięcy do kilku lat. To, jak podkreśla Julie M. Vose, „zaledwie wierzchołek góry lodowej". Już dwa lata później magazyn „Science" ogłasza immunoterapię przełomem roku. W tym samym roku, podczas szczytu ASCO, lekarze prognozują, że po 2020 r. immunoterapia może być proponowana w leczeniu co drugiego nowotworu diagnozowanego na świecie.

Kolejny przełom nadchodzi w 2015 r., wraz z obiecującymi wynikami badań klinicznych dotyczącymi możliwości stosowania immunoterapii w leczeniu m.in. nowotworów płuc, głowy, szyi, nerki, czy też chłoniaka Hodgkina. Zarejestrowane zostają kolejne terapie. „Nowa metoda" nierzadko okazuje się skuteczna także w leczeniu zaawansowanych stadiów raka pęcherza, głowy oraz szyi.

– Nabieramy przekonania, że immunoterapia może kontrolować rozwój raka przez dłuższy czas i może być lepiej tolerowana przez chorych aniżeli chemioterapia, a nawet tzw. terapia celowana – mówi w 2016 r. współautor raportu ASCO prof. Don S. Dizon z Harvard...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11775

Wydanie: 11775

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament