Jak rozliczać różnice kursowe
Podatnicy dokonujący rozliczeń w walutach obcych, np. w związku ze współpracą z podmiotami zagranicznymi spotykają się z problematyką rozliczania powstałych w wyniku takich transakcji różnic kursowych.
Zgodnie z art. 9b ust. 1 ustawy o CIT, podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie art. 15a ustawy o CIT albo zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Ustawodawca pozostawia zatem w gestii podatnika wybór, z której metody – „podatkowej" czy „rachunkowej", będzie on korzystał. Co istotne, możliwa jest zmiana raz wybranej metody, jest to jednak ograniczone pewnymi warunkami.
Metoda rachunkowa
W przypadku wyboru metody rachunkowej konieczne jest jej stosowanie przez okres minimum trzech lat podatkowych (od początku roku, w którym została wybrana), jak również, aby przez czas jej stosowania sprawozdania finansowe podatnika były badane przez podmioty audytorskie (art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT w zw. z ust. 3 tego artykułu). Podatnik dokonuje wyboru tej metody w zeznaniu rocznym składanym za pierwszy rok jej stosowania (obecnie rubryka 30 w deklaracji CIT-8).
PRZYKŁAD
Rok podatkowy spółki z o.o. jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. W 2020 roku podjęto decyzję o stosowaniu rachunkowej metody ustalania różnic kursowych. Spółka będzie zatem musiała stosować tę metodę do końca 2022 roku – zmiana na metodę podatkową będzie możliwa od 1 stycznia 2023 r. O wyborze metody rachunkowej spółka poinformuje w zeznaniu CIT-8 składanym za rok 2020.
Na pierwszy dzień roku podatkowego, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta