Elektryczne auta: przyjazne dla środowiska i kieszeni
Po latach dyskusji i wątpliwości widać, że wśród europejskich nabywców idea pojazdów elektrycznych w końcu chwyciła. Materiał powstał we współpracy z VOLKSWAGEN FINANCIAL SERVICES
Do elektryków przekonali się też polscy klienci, którzy odkryli, że są one znacznie łatwiej dostępne, niż sądzili. No i tańsze. Bez wątpienia bowiem wzrost ich popularności wynika z atrakcyjnego finansowania oferowanego m.in. przez takie firmy jak Volkswagen Financial Services.
W pierwszej połowie roku rejestracje pojazdów elektrycznych w UE, krajach strefy wolnego handlu i w Wielkiej Brytanii sięgnęły 399,4 tys. sztuk. Pomimo pandemii dynamika wzrostu osiągnęła 61,5 proc. w stosunku do tego samego okresu ub.r., gdy cały rynek zmalał o blisko połowę – podkreśla Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA. Tego typu pojazdy zdobyły 7,8 proc. unijnego rynku, blisko trzykrotnie więcej niż rok wcześniej. W Polsce udział tych samochodów powiększył się do 1,4 proc. z 0,5 proc. Nad Wisłą na koniec sierpnia zarejestrowano 13 057 aut elektrycznych, w tym 7231 z napędem wyłącznie elektrycznym (BEV) i 5826 hybryd typu plug-in. Jak wynika z badań przeprowadzanych przez InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen, to tempo prawdopodobnie mogłoby jeszcze wzrosnąć, gdyby nie często powtarzane stereotypy.
Groźny konkurent Golfa
Do tej pory od zakupu ekologicznych pojazdów odstraszała ich wysoka cena. Choć w Polsce modele elektryczne cieszą się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta