Warszawa ciągle jest magnesem dla firm
Choć model pracy zmienia się obecnie z biurowego na hybrydowy, to stolica Polski nadal wygrywa infrastrukturą, logistyką oraz dostępnością talentów. PARTNEREM DEBATY JEST:
Jakie mogą być dla Warszawy skutki upowszechnienia się zdalnej pracy i edukacji? Jakie miasto dostrzega zagrożenia i szanse? Jaki wpływ na decyzje firm o lokalizacji biur firm może mieć praca zdalna? M.in. o tych zagadnieniach rozmawiali eksperci podczas zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" wspólnie ze Standard Chartered Polska debaty „Wyzwania dla Warszawy jako centrum biznesowego i edukacyjnego w nowej rzeczywistości".
Odporność miasta
O swojej ocenie sytuacji miasta i najważniejszych wyzwań mówił Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – Pojawienie się Covid-19 jest sytuacją niezwykłą. Pokazała ona, że miasta nie są przygotowane na tego typu gwałtowne zmiany. W planowaniu miast funkcjonuje paradygmat miasta odpornego (ang. resilence), czyli zdolnego do radzenia sobie z turbulencjami, np. skutkami zmian klimatycznych. Jednak w tym roku w miasta uderzył nowy kryzys i spowodował, że musimy być odporni w nowym obszarze i otwarci na zmiany w planowaniu, aby jak najlepiej przygotować się na tego typu kryzysy – powiedział Michał Olszewski.
– Drugą kwestią, gdzie widzimy zagrożenia, jest to, że być może część inwestorów nie będzie w stanie znaleźć strategii na okres przejściowy i będzie rezygnować np. z miejsc pracy. Na razie zmiany na rynku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta